Kreditnota godkendelsesflow
Add-on til Dynamics 365 Finance and Operations
Undgå at krediteringer sker på baggrund af fejl eller misforståelser. Med et automatiseret flow til godkendelse af salgsordre-kreditnotaer, godkendes krediteringen af de rigtige personer.
Med dette add-on bliver det enkelt at opsætte et godkendelsesflow til kreditnotaer. Der kan opbygges standardflows med opsætning af godkendere,
som kan varieres på baggrund af f.eks. beløb eller kunde.
Udpluk af kreditnota godkendelsesflow Add-on
Om add-on til kreditnota godkendelsesflow
til Dynamics 365 Finance and Operations
Som du måske har bemærket, er det ikke muligt at anvende standardopsætningen i Dynamics 365 Finance and Operations til netop kreditnota workflow. Selvom workflows eller giver fleksible muligheder er det ikke muligt standard at opsætte netop workflow i denne forbindelse.
Med dette add-on til Dynamics 365 Finance and Operations er det enkelt selv at definere et automatiseret godkendelsesflow for salgsordre kreditnotaer. Når der er opsat et workflow til kreditnota godkendelse, vil alle relevante kreditnotaer automatisk blive sendt i workflow. Status og fremdrift kan løbende følges. Der kan opsættes individuelle workflows f.eks. baseret på beløbsgrænser, udvalgte kunder eller andre parametre.
Flere godkendere og fleksibelt opsæt
Virksomheden afgør selv, hvor mange parametre og godkendere der skal indgå i det enkelte workflow. Ud over definering af godkendere, er det muligt at tilknytte manuelle handlinger eller beslutninger, f.eks. manuel tjek af beløb eller moms. Godkendere kan vælges på baggrund af rolle eller gruppe, eller blandt navngivne brugere i Dynamics 365.
Desuden kan der medsendes valgfrie tekster i godkendelsesflowet.
Samme brugerflade
Workflowet til kreditnotaer anvender samme brugergrænseflade som de øvrige standard workflows i Dynamics 365 Finance and Operations. Workflowet kan anvendes sammen med Intercompany-funktionalitet i Dynamics 365 Finance and Operations.
Fungerer sammen med standard workflows
Derfor er denn Godkendelsesflowet fungerer sammen med de workflows, der findes standard i Dynamics 365 Finance and Operations, inkl. workflows som er målrettet retailvirksomheder.
Add-ons fra Microsolutions
Microsolutions tilbyder en bred palette af stærke add-ons til både Dynamics 365 for Finance and Operations. Add-ons er tillægsløsninger, der i samspil med Dynamics kan lette virksomhedens interne arbejdsgange, spare ressourcer og øge effektiviteten.
Med tillægsløsningerne, som er udviklet af Microsolutions eller vores partnere, forstærker vi de gode funktioner, som Microsoft Dynamics indeholder som standard.
Procesværktøj til Dynamics 365
Skab overblik over processer og undervisningsmaterialer m.m. Læs om Microsolutions Workmodel.
Kontakt
Vil du vide mere om kreditnota workflow add-on, så tag kontakt til os. Vi står til rådighed for en demo, pris eller blot en uforpligtende dialog. Kontakt os på telefon: +45 75 60 24 80 eller udfyld formularen herunder.